Dažnai susiduriame su įvairiomis sunkiomis, kartais nekontroliuojamomis situacijomis, gyvenimo pokyčiais, su kuriais turime susidoroti – tai emocinis, fizinis, seksualinis smurtas, artimo žmogaus netektis, traumos, pačio ar artimo žmogaus sunki liga, o dabar dar ir elektroninis smurtas. Smurtas ir patyčios – tai visuomenės bendros psichinės sveikatos požymis. Tik dirbant kartu įvairioms institucijoms galima iš esmės pagerinti situaciją, su kuria kasdien susiduria vaikai ir suaugusieji. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad neretai šie reiškiniai tampa savižudybių priežastimi.
„Savižudybė – labai sudėtingas reiškinys. Jo paplitimą lemia bent keliasdešimties rizikos ir apsauginių veiksnių – biologinių, psichologinių, socialinių – kombinacija. Jei valstybėje ar regione savižudybių epidemija tokia didelė, kokia yra Lietuvoje, taip pat visoje Rytų Europoje, ypač tuose kraštuose, kurie buvo inkorporuoti į Sovietų Sąjungą, svarbiausias rizikos veiksnys neabejotinai susijęs su socialinės transformacijos nesėkmėmis“ – teigia profesorius Dainius Pūras. Lietuvos statistikos departamento duomenimis Lietuva pagal savižudybių skaičių rėžia akį: 2016 m. nusižudė 823 asmenys, iš jų – 18 vaikų ir paauglių nuo 9 iki 19 metų. Nors Pasvalio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis savižudybių skaičius Pasvalio rajone nuo 2014 m. 19 sumažėjo iki 8 2017 metais, tačiau praėjusiais metais nusižudė du nepilnamečiai moksleiviai. Aukšti savižudybių rodikliai būdingi buvusioms Sovietų Sąjungos ir Rytų bloko valstybėms, tačiau Lietuvos rodiklis, palyginti su Estijos, Latvijos, Lenkijos, yra beveik dvigubai didesnis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, bandymai nusižudyti 20 kartų viršija savižudybių skaičių, o tikslios statistikos apie juos nėra. Vaikai ir paaugliai, kurie bando nusižudyti ar sąmoningai žaloja save, išgyvena didelę psichologinę kančią, todėl turi sulaukti veiksmingos pagalbos. Didelis dėmesys turi būti skiriamas žmonėms, patiriantiems emocines krizes, jie turi būti mokomi atpažinti smurtą, patyčias, savižudybės riziką, kad paskatintų sau artimus žmones kreiptis pagalbos arba, esant krizinei situacijai, kreiptųsi patys. Labai svarbi aplinkinių žmonių pagalba ir supratimas siekiant padėti sėkmingai susitvarkyti su išgyvenama krize ir ieškant pagalbos.
Šio projekto veiklomis siekiama sudaryti sąlygas vaikams, tėvams, socialiniams pedagogams ir socialiniams darbuotojams dalyvauti švietėjiškuose, psichologinį atsparumą smurtui, patyčioms ir savižudybių rizikos atpažinimą stiprinančiuose renginiuose, siekiant mažinti šiuos reiškinius tarp vaikų, tėvų, pedagogų ir kitų specialistų, tiesiogiai dirbančių su šeimomis.
Visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Pasvalio struktūrinis padalinys vykdė projektą „Vaikų, tėvų ir pedagogų emocinio raštingumo stiprinimas“, finansuojamą Pasvalio r. savivaldybės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis Projekto tikslas – stiprinti vaikų, tėvų, su šeimomis dirbančių specialistų emocinius ir socialinius įgūdžius siekiant mažinti patyčių ir smurto apraiškas.
Į gegužės 29, 30 dienomis stovyklą, vykusią Žadeikių B. Brazdžionio edukaciniame centre, iš kiekvienos bendrojo ugdymo mokyklos buvo kviečiama po vieną šeimą, mokyklų socialiniai pedagogai, seniūnijų socialiniai darbuotojai. Iš viso dalyvavo 128 žmonės (suaugusių ir vaikų).
Pirmąją stovyklos dieną dalyvius sveikino Pasvalio r. savivaldybės mero pavaduotojas P. Balčiūnas, administracijos direktorius R. Užuotas ir Švietimo pagalbos tarnybos direktorė A. Baršauskienė. Stovykla prasidėjo pozavimu bendrai nuotraukai, po to visi išsiskirstė į grupes – vaikai dalyvavo užsiėmime su televizijos laidų vedėju, saviugdos ir sveikos gyvensenos treneriu Ignu Bakėjumi, kuris papasakojo apie gyvenimo tikslų siekimą, motyvaciją ir sveiką gyvenseną, vedė aktyvias treniruotes. Socialiniams darbuotojams ir pedagogams seminarą tema „Elgesio motyvų, intencijų atpažinimas bei mąstymo klaidos. Kaip formuojasi ir formuojamas elgesys“ vedė psichologas Vaidas Arvasevičius. O tėvų grupei psichologė Aurelija Lingienė abi stovyklos dienas vedė užsiėmimą tema „Nuo šiltų jausmų iki ribų nustatymo“. Kol visi buvo užimti įvairiomis veiklomis – savanorės Dalia ir Marija ruošė pietus – troškinį, kurio buvo galima valgyti kad ir visą dieną. Papietavę suaugusieji vėl kibo į mokslus, o vaikams puikius edukacinius užsiėmimus vedė projekto partneriai VŠĮ Veiklių mamų klubo Pasvalio skyriaus savanorės Justina, Viktorija ir Monika: vieni lipdė, piešė, spalvino, kitiems savanorės piešė ant veidų animacinių filmų herojų, gyvūnų kaukes, dar kiti ieškojo paslėpto lobio, sportavo. Visą dieną stovyklautojai buvo vaišinami kava, arbata, sumuštiniais, saldumynais, tad namo grįžo sotūs ir pavargę.
Kita stovyklautojų diena Žadeikiuose prasidėjo lengvais pašnekesiais su kavos ar arbatos puodeliu. Pirmasis dienos svečias boksininkas, treneris Virgilijus Stapulionis papasakojo, kodėl reikia turėti tikslų, sportuoti ir kaip pasiekti gerų rezultatų. Buvo galima išbadyti bokso pirštines, pasimatuoti čempiono diržą, kartu nusifotografuoti.
Po to vaikų laukė susitikimas su edukatoriumi, sveikos gyvensenos puoselėtoju Virginijumi Benašu. Svečias papasakojo, kodėl naudinga važinėti su dviračiu, kokius meno kūrinius galima pagaminti iš dviračių grandinių ir kaip tai veikia bendravimą, bendradarbiavimą, kokie įgūdžiai ugdomi dirbant grupėje. Vaikai darė puikius darbus – net Pasvalio herbą sudėliojo. Svečias kalbėjo kaip atpažinti patyčias ir kaip joms atsispirti, pateikė pavyzdžių, kaip didinti savivertę, su vaikais diskutavo įvairiomis jiems aktualiomis temomis. Suaugusieji – tėvai, pedagogai ir socialiniai darbuotojai – kartu su psichologėmis Aurelija Lingiene ir Simona Stapulioniene tuo metu mokėsi bendradarbiavimo, sunkių situacijų atpažinimo, galimos pagalbos teikimo sau ir kitiems ištikus krizinei situacijai.
Po pietų į stovyklą atvyko vizažistė Odeta, kuri merginoms ir moterims (žinoma, dalyvavo ir vaikinai) papasakojo apie veido odos priežiūrą ir grožio procedūras, padarė makiažą „modeliui“ Samantai, kitoms mergaitėms. Užsiėmimo dalyvės kalbėjosi ne tik apie grožį, bet ir apie mokslus, tikslus, ateitį, svajones.
Pasibaigus vaikų ir suaugusiųjų užsiėmimams, visiems dalyviams buvo įteiktos įrėmintos nuotraukos prisiminimui, vaikams – dėlionės apie Pasvalį, prieš išvykdami į namus visi vaišinosi ledais. Atsisveikindami stovyklos dalyviai sakė, kad jaučiasi atsipalaidavę, pagilinę žinias, sotūs, supratingesni, susipažinę su naujais žmonėmis, radę sudėtingų situacijų sprendimo būdus ir pasportavę.
O kad stovykla įvyko, organizacija dėkoja visiems savanoriams, projekto rėmėjams – Pasvalio rajono savivaldybei, Pasvalio apylinkių seniūnijai, Pasvalio r. savivaldybės Švietimo pagalbos tarnybai, vaikų laisvalaikio namams „Naminukas“, veiklių mamų klubui ir vizažistei Odetai Rapkevičienei.
Gražina Sakalauskienė,
Pasvalio ŠPT Suaugusiųjų švietimo skyriaus metodininkė