Kinas yra viena įtaigiausių priemonių, sujungianti ne tik kino, kaip meno kūrimo aspektus, tačiau ir gyvenimiškas patirtis bei situacijas. Tai ne tik patraukli medijos priemonė jaunimo tarpe, bet taip pat įrankis kuris turi daug raiškos priemonių. Įrankis gebantis „paliesti“ žmogų.
Pasvalio rajone dauguma jaunimo neturi glaudaus santykio su kinu, tai nėra prieinama ugdymo ar laisvalaikio praleidimo priemonė. Projektas „Kino mintys“, kurio sumanytoja ir vykdytoja Švietimo pagalbos tarnybos socialinė pedagogė metodininkė Živilė Vaidžiūnienė, leido praplėsti jaunimo ugdymo procesą kino pamokomis, naudojant kiną kaip informacijos bei idėjų šaltinį. Per kiną įgalinome jaunimą atsiskleisti, interpretuoti ir aiškinti įvairių disciplinų temas, lavinti kūrybinius gebėjimus, kritinį mąstymą.
Projekto metu į Pasvalio muziejų atvyko Vaškų, Pumpėnų, Joniškėlio G. Petkevičaitės – Bitės gimnazijų, Svalios ir Krinčino A. Vienažindžio progimnazijų, Pasvalio „Riešuto“ mokyklos, Saločių A. Poškos ir Lėvens pagrindinės mokyklų jaunuoliai. Jie žiūrėjo vaidybinį filmą „Šuns dienos“ iš „Kino edukacijos ugdymo bazės“ po to, remiantis parengta metodika, diskutavo, analizavo situacijas ir problemų sprendimų būdus.
Filmas „Šuns dienos“ režisierės Ievos Veiverytės trumpametražis vaidybinis filmas „Šuns dienos“ – suvaržyto, inertiško žmogaus vidinio pasaulio ir atsakomybės bei pokyčių vengiančios visuomenės atspindys.
Filmo pradžioje pagrindinė herojė Dalia nuo grandinės paleidžia šunį, manydama, kad taip jį išlaisvins ir padarys laimingą. Deja, siekti savo asmeninės laisvės moteriai yra kur kas sudėtingesnis uždavinys. Atskleisdamas tiek žmoguje, tiek visuomenėje glūdinčią laisvės ir nelaisvės, paklusnumo ir išsilaisvinimo prieštarą, filmas nemoralizuoja, nenurodinėja ir nepateikia atsakymo, kaip gyventi.
Nors filmo siužetas nebuvo labai lengvas, jaunuoliai labai noriai ir užsidegančiai analizavo pagrindinės veikėjos charakterį, poelgius, santykius su kitais filmo veikėjais. Taip pat grupėmis ieškojo pasirinktos filmo situacijos sprendimo būdo.
Jaunuoliams ši kino edukacija labai patiko, po jos jie turėjo galimybę aplankyti žymias Pasvalio vietas: Antanėlį, Žygimantą Augustą, Svalios krantinę.
Projektas „Kino mintys“ finansuojamas iš Pasvalio rajono savivaldybės biudžeto lėšų, skirtų jaunimo organizacijų ir jaunimo savanoriškos veiklos skatinimui, panaudojimo. Už salę dėkojame Pasvalio krašto muziejui.
Tarybos socialinė pedagogė Živilė Vaidžiūnienė, 2021-10-04